М. – розумний життєрадісний хлопчик. Навіть коли його сміх здавався недоречним, батьки сприймали це як особливість характеру. Але що, якби це був сигнал про серйозну проблему?

Перша підказка – неконтрольовані напади сміху почалися ще в ранньому дитинстві, але цьому не надавали значення.

Друга підказка – останні 1,5 року сміх ставав частішим, а до нього додався головний біль. Часом він супроводжувався нудотою та блюванням, але оскільки це траплялося після школи, причина здавалася очевидною: “щось не те з’їв”.

Третя підказка – у травні 2024 року стався перший напад судом. Проведене ЕЕГ дозволило припустити епілепсію, і дитина почала приймати протисудну терапію.
Але замість покращення стало гірше. Судоми повторилися, головний біль посилився, а епізоди “безпричинного” сміху почастішали. Не зважаючи на відсутність локальної неврологічної симптоматики, така клінічна картина змусила лікарів провести МРТ, яке й виявило об’ємне утворення передніх відділів задньої черепної ямки.
Діагноз: гіпоталамічна гамартома.Не дивлячись на те, що гіпоталамічна гамартома є доброякісним типом пухлин, наростання скарг та частоти нападів визначило потребу у хірургічному лікуванні, адже посилилася частота судом. Хлопчик пройшов оперативне лікування. Проведено часткове видалення пухлини. Судом більше не було, а головний біль зник.
Тепер його сміх завжди доречний.
Помітка. Вогнищеві емоційні напади можуть проявлятися у вигляді різних емоційних змін: страху, збудження, гніву чи радості. Геластичні напади (неконтрольований сміх) є характерними для гіпоталамічної гамартоми.
Такі випадки рідкісні. Найчастіше головний біль є первинним і не має органічної причини. Але важливо вміти відрізнити первинний головний біль від потенційно небезпечного.